Domovská stránka > Cena zdraví a bezpečnosti životního prostředí 2008

Cena zdraví a bezpečnosti životního prostředí 2008

Cena zdraví a bezpečnosti životního prostředí 2008

Firma BioPlaneta byla založena v roce 2004, jako téměř jediný dovoze a výrobce biologicky rozložitelných plastů v České republice a střední Evropě, ECR systém jako takový byl poprvé otestován na loňském open air festivalu Trutnov.  ECR systém je založen na nahrazení obyčejných obtížně odstranitelných plastů bioplastem, prezentace bioplastů a jejich vlastností a zpětným výkupem použitých obalů (zálohový systém), tímto systémem jsme schopni snížit množství odpadu až o 90%, a veškerý vznikly odpad, se do 90 dnů rozloží v průmyslové kompostárně, na kompost který je opět použit jako vstupní surovina pro zemědělskou produkci.
                V letošním roce byl naším největším úspěchem festival na pecce, kde byl nejasněji viditelný přínos a výhody našeho sytému. Jako na každé kulturní akci byl obrovský zájem o informace o technologii výroby a nakládaní s bioplastem. Návštěvnici byly překvapení rozsahem zálohového systému, a jeho výhodami v praxi.  Samotní pořadatele byly překvapení efektivitou našeho systému, z předchozích ročníků byly zvyklí, že musí areál hradu aspoň dva dny uklízet, díky našemu systému byl celý areál uklizen během dvou hodin po ukončení projekce, a to bez jakékoli námahy, cely areál nevědomky uklidili návštěvníci.  Díky dohodě mezi námi a pořadatelem byly všechny obaly z bioplastů a zálohovány. Tímto způsobem s jasně definovaným dodavatelem s plnou odpovědností za likvidací a výběr odpadu, je možné snížit množství odpadu až o 95%.  Byly jsme sami překvapeny, jak obrovský zájem o výběr kelímku byl, jeden mladík jel na festival a na vstupenku si musel půjčit, a neměl ani na pivo, díky zálohového systému si uhradil veškeré náklady a odjížděl s 1600Kč v kapse.

Největší současnou nevýhodou našeho systému jsou vyšší pořizovací náklady na bioplastové obaly, ale v případě že započítáte i náklady na likvidaci odpadu jsme na téměř stejné částce, navíc náklady na úklid areálu jsou minimální. V současné chvíli rozvíjíme ECR systém nejen pro externí kulturní akce ale také pro restaurace, firmy a další instituce. Jsme schopni zajistit odvoz odpadu druhotných surovin, přednášky v oblasti ekologie využití bioplastů a recyklovaných plastů, a dále přednášky v oblasti finanční gramotnosti. Nejčastěji zmiňovanou nevýhodou bioplastů je prohlubování potravinové krize, v tomto ohledu nemůžeme souhlasit, přeci jen tato otázka je velmi častá a proto jsme se jí zabývali hlouběji. Zjistili jsme, že potravinová krize není způsobena neefektivním využíváním potravinových zdrojů, nýbrž regionálními nedostatky v oblasti zemědělské půdy a její nedostatečné rekultivace. Vzhledem k tomu že i do této oblasti se snažíme proniknout, protože jako zpracovatelé BioOdpadu, nám vzniká velké množství kompostu, který je v dnešní době téměř nevyužíván. My věříme, že tato situace se bude jen lepšit a potravinová krize brzy skončí.

Na závěr bych se rád zmínil o „nejnovější“ technologii, kterou se prostřednictvím BioPlanety snažíme prosadit na náš trh, je to technologie zpracováni BioOdpadu pomocí mikroorganizmů tzv. systém Bokashi, celý systém je využitelný v domácnostech bez možnosti kompostování na zahradě. Systém je vytvořen tak aby mohla nádoba bokaschi být umístěna v kuchyni, celá je vzduchotěsně uzavřena a díky bakteriím jsou pachy minimální, vedlejším produktem je tzv. bokashi šťáva, která se používá na pročištění odpadu – bakterie vše „sežerou“, nebo jako velice efektivní bio hnojivo, šťáva se musí ředit 18ku1 s vodou, jinak by vše spálila. Podle Japonské  studie kdy bylo hnojeno pouze naředěnou šťávou bokashi se zvedl výnos z 540kg/1000m2 na 840-9000kg/1000m2. Podle této studie, by bylo možné při zachování stejného množství zemědělské půdy uživit až 10mld lidí. V Japonsku odkud tato technologie pochází a je dlouhou dobu rozvíjena je drtivá většina BioOdpadu likvidovaná pomocí této technologie. Věříme, že i u nás jsme schopni za a) začít BioOdpad třídit a za b) ho co nejefektivněji využívat a vracet zpět do přírody jako efektivní surovinu a ne jako neodstranitelný problém.

Kontaktujte nás

Jméno a příjmení
Telefonní číslo
E-mail
Dotaz
NEBOJTE SE,
ODPOVÍME!

Přečtěte si také

Bioplaneta

Newsletter

Newsletter
Přihlaste se k odběru informačních e-mailů
Vložte svoji emailovou adresu a už vám neuteče žádná zpráva z Bioplanety. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.
© 2010  |  BIO PLANETA. Bio obaly, ekologické obaly.

právní ujednání    mapa stránek