Domovská stránka > EM technologie > Systém Bokashi

Systém Bokashi

Důležitost třídění, zpracovávání a následného využití bioodpadu z domácnosti si uvědomuje stále více lidí, ale ne všichni mají možnost tento odpad ukládat na kompost nebo do zahradního kompostéru. Proto jsme se rozhodli na náš trh zavést kompostovací nádobu BOKASHI, abychom dali možnost třídění a využívání bioodpadu i lidem, kteří žijí v bytě bez zahrady. Tento produkt jsme poprvé představili na pražské výstavě Biostyl 2008, kde jsme se veřejnosti snažili ukázat výhody tohoto výrobku a zároveň zjistit, jaký by lidé měli o tuto věc zájem. K naší radosti je zájem ze strany veřejnosti značný a po prezentaci v časopise Týden č.15 ještě větší. V květnu roce 2010 jsme prezentovali využití bioodpadu s Bokashi nádobou v pořadu LOSKUTÁK.
 

Uvedu zde několik základních informací o tomto produktu.

Základem jsou mikro-organismy BOKASHI, které zpracovávají kuchyňský bioodpad. Tyto bakterie fungují za nepřístupu kyslíku v takzvaném anaerobním prostředí a zpracovávají kuchyňský bioodpad. Tyto bakterie jsou aplikovány na směsi suchých obilovin, kde jsou v klidové fázi a čekají na použití. Je důležité tyto bakterie před použitím udržovat v suchu, aby nedošlo k jejich aktivaci a následnému úhynu. Bakterie BOKASHI se přidávají do bioodpadu, který se ukládá do BOKASHI kompostovací nádoby. Tato nádoba má na dně umístěn rošt, aby ze směsi bakterií a bioodpadu mohla odkapávat šťáva, která je hlavním produktem celého procesu. Tato šťáva se průběžně odpouští ventilem, který je umístěn z venku ve spodní části nádoby. Do nádoby se vkládá klasický kuchyňský bioodpad (slupky z ovoce a zeleniny, zbytky jídel, čajové sáčky, kávová sedlina, apod.), ze kterého se v nádobě vytvoří 3-4 cm silná vrstva a na vrch se přidá hrst BOKASHI bakterií. Každou vrstvu je důležité pořádně stlačit, aby se vytlačil veškerý vzduch a bylo tak vytvořeno správné prostředí pro činnost bakterií. Takto se bioodpad do nádoby vrství až do úplného naplnění a poté se nechá 10 dní fermentovat. Průběžně se odpouští šťáva BOKASHI. Po skončení fermentace je v nádobě hotový kompost, který je připravený k použití.

Produkty 

Šťáva BOKASHI

Tato tekutina je velmi účinným a efektivním hnojivem. Ve zředěné formě se aplikuje k rostlinám a výrazně podporuje jejich růst a zdravotní stav. Vždy je důležité tuto tekutinu dostatečně zředit, aby nedošlo ke spálení rostlin nadbytkem živin. Jako ideální ředění je 1 kávová lžička na 2-3 litry vody. U mladších rostlin je lepší roztok více zředit. Kromě toho tato tekutina ve velké míře eliminuje pachy ze septiků, jímek odpadů, z chovů hospodářských zvířat,  z kuchyňského nebo koupelnového potrubí. V nezředěné formě je možno tuto šťávu nalít do odtokového potrubí a ta zamezí vzniku pachů a zároveň potrubí vyčistí od řas a nánosů škodlivých bakterií, které často způsobují jejich ucpání. Šťávu BOKASHI je možno také aplikovat do zahradního kompostu, kde výrazně urychlí celý kompostovací proces.

Kompost BOKASHI

Kompost BOKASHI nemá stejnou strukturu jako klasický kompost, který vznikne rozložením organické hmoty. V nádobě BOKASHI si bioodpad zachová svou strukturu, ale zásadně se změní jeho vlastnosti a výživná hodnota. Bioodpad se zcela rozloží až po aplikaci do půdy, ale jeho hnojivý efekt je mnohonásobně vyšší, než je tomu u klasického kompostu. Tato směs má nejprve kyselé pH, ale po několika dnech se zneutralizuje, což zlepšuje vlastnosti půdy. Při smíchání se zahradním kompostem umožňuje mnohem rychlejší rozklad organických zbytků a dalšího bioodpadu. Kompost BOKASHI je vhodné aplikovat přímo k rostlinám jako hnojivo. Je však důležité zabránit přímému styku kořenů rostlin s kompostem, aby nedošlo k jejich spálení vlivem vysokého obsahu živin. Toto se týká především mladších rostlin. Kompost BOKASHI je výborný také na přípravu půdy před výsevem, nebo výsadbou. Po aplikaci je dobré nechat půdu týden i více v klidu, aby se množství živin v půdě vyrovnalo a stabilizovalo. Poté je půda obohacena o cenné živiny a užitečné bakterie, které prospívají ke zdárnému růstu rostlin. Oba produkty z kompostovacího koše BOKASHI lze použít pro pokojové rostliny i pro zahradní rostliny.

Kontaktujte nás

Jméno a příjmení
Telefonní číslo
E-mail
Dotaz
NEBOJTE SE,
ODPOVÍME!

Přečtěte si také

Bioplaneta

Newsletter

Newsletter
Přihlaste se k odběru informačních e-mailů
Vložte svoji emailovou adresu a už vám neuteče žádná zpráva z Bioplanety. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.
© 2010  |  BIO PLANETA. Bio obaly, ekologické obaly.

právní ujednání    mapa stránek