Bioplast

Již v roce 1941 Henry Ford údajně vyrobil prototyp auta s díly z bioplastů. Celofán se z celulózy začal vyrábět od roku 1960. Bioplasty vidno tedy nejsou novinkou jako třeba Blu-ray Disky ze světa počítačů.
 

Co to ale bioplasty jsou?


 Jsou to materiály vyrobené z rostlinných polysacharidů. K jejich výrobě se využívají zemědělské produkty (např. kukuřice, brambory, cukrová řepa, sója, tabák, cukrová třtina, konopí) a přírodní suroviny (např. celulóza, lignin), může tu být i určitý podíl biodegradabilní příměsi nerostlinného původu (polykaprolakton). Výroba není energeticky náročná. Principiálně se moderní bioplasty vyrábí např. přeměnou škrobu, který je nutné vystavit vysokým teplotám a izolovat z něj glukózu. Dále je kvašením získána kyselina mléčná a z ní pak kyselina polymléčná mající vlastnosti plastu - bioplast, biopolymer.
 

Proti klasickým syntetickým plastům mají bioplasty blíže k přírodě - neuvolňují se z nich rizikové látky pro zdraví (jak při kontaktu s potravinami, tak i při spalování), jsou prodyšné a biologicky rozložitelné (třeba i na kompostu). Navíc bioplasty pochází z obnovitelných přírodních zdrojů (základní suroviny se dají vypěstovat).
 
Dnes o bioplasty začíná být mimořádný zájem. Jejich mimořádné vlastnosti předurčují, že nebudou jen dobovým výstřelkem - dokonce mohou být nezbytnou alternativou ke klasickým plastům, pro jejichž výrobu třeba budou chybět výchozí fosilní suroviny.
 

Bioplastové komponenty mohou nahradit snad většinu těch, které kolem sebe teď můžete běžně vidět. Zmínit můžeme ale i třeba bioplastové zahrádkářské agro fólie. Bioplast lze využít i na výrobu zdravotně nezávadných fólií k balení potravin.Materiály pro výrobu bioplastů

 
Bioplasty jsou vyrobeny z přírodních materiálů obsahujících bakterie Ralstonia europhiase, jenž za vhodných podmínek vytvářejí molekuly se srovnatelnými vlastnostmi jako mají syntetické plasty. Pro výrobu bioplastů s 100% biodegradací mohou být požity zemědělské produkty (např. kukuřice, brambory, cukrová řepa, sója, tabák, cukrová třtina) a přírodní suroviny (např. celulóza, lignit). Výroba těchto produktů ze znovuobnovitelných zdrojů je energeticky nenáročná, co? A přitom pozitivně působí na zpomalení oteplování naží planety.
Výrobky vyrobené z bioplastu nežkodí ani zvířatům a mohou být použity v jejich jídelním řetězci. Tato skutečnost je prověřena veterinárními lékaři.
Při používání bioplastů a třídění bioodpadů vznikají i nové pracovní příležitosti:

1.  provoz průmyslových kompostáren

2.  plastikářský průmysl

3.  zemědělská výrobaCo přinesou bioplasty pro budoucí generace?

 
Využití ve všech oborech lidské činnosti, protože jsou vyrobeny ze znovuobnovitelných zdrojů.
Zemědělské přebytky lze využít i k jiným účelům, než jen k výrobě potravin : již v roce 1941 Henry Ford vyrobil prototyp auta, kde byly díly z bioplastů ( pro výrobu byly použity sojové boby).

Dlouho používaným bioplastem je celofán , který je vyráběný z celulózy od roku 1960. Dále např. Japonská automobilová společnost Toyota chce do roku 2020 obsadit dvě třetiny světového trhu s bioplasty a její obrat by měl být 38-40 miliard dolarů ročně. Pro tento záměr založila vlastní biotechnologickou společnost již v roce 1998. Pro výrobu bioplastů chce používat cukrovou třtinu. Prvními výrobky jsou díly do osobních automobilů Toyota Prius a Raum , které jsou montovány od roku 2003. Firma Goodyear používá do některých automobilových plášťů kol plnivo biopolymer.

Víte, že na zimní olympiádě v Lake Place v USA a letní olympiádě v Sydney v Austrálii byly používány výrobky z kompostovatelných plastů vyrobených z kukuřičného škrobu PLA (pro stánky s rychlým občerstvením)?
Kde ještě jsou využívány obaly z bioplastů ? Pro balení dětských jednorázových plen, dámských hygienických vložek , hračky pro domácí zvířátka atd

Zpracování a recyklace


  Veškeré bioplasty lze zpracovávat technologiemi jako klasické plasty z ropy, není třeba měnit žádné zařízení.
Domovní odpad dnes obsahuje cca 40% bioodpadu ze 100kg na osobu za rok. Po zpracování v průmyslové kompostárně vzniká kvalitní biohumus nahrazující průmyslová hnojiva, který se opět vrátí na zemědělské pozemky. Tento biohumus podporuje růst rostlin a zabraňuje erozi půdy. V současné době v jižní Evropě u 74% pozemků chybí důležité organické látky a vzniká rané stádium požkození půdy, které může vést až ke vzniku použtí. Toto nebezpečí si v mnohých státech začínají uvědomovat a podporují zpracování bioodpadu, jak v zahradních kompostérech, tak v průmyslových kompostárnách. V Holandsku je zapojeno 92% domácností do sběru tříděného bioodpadu. Za rok se tak vyprodukuje 1,5 milionů tun kvalitních organických latek. V sousedním Rakousku je asi 80% domácností zapojeno do tříděného sběru bioodpadu. Ve Španělsku je průmyslová kompostárna, která má roční kapacitu 25 000 tun bioodpadu a nachází se v centru Madridu 500 metrů od sídla vlády.

 

Kontaktujte nás

Jméno a příjmení
Telefonní číslo
E-mail
Dotaz
NEBOJTE SE,
ODPOVÍME!

Přečtěte si také

Bioplaneta

Newsletter

Newsletter
Přihlaste se k odběru informačních e-mailů
Vložte svoji emailovou adresu a už vám neuteče žádná zpráva z Bioplanety. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.
© 2010  |  BIO PLANETA. Bio obaly, ekologické obaly.

právní ujednání    mapa stránek